Přihlašovací formulář
Přihlašovací jméno
Přihlašovací heslo
Zapomenuté heslo|Zaregistrovat se
Osobní údajeObjednávkyPorovnáníOblíbenéReklamaceOdhlášení
Zpět

Technické informace k napájení PoE

 


Revize - aktualizováno 28. listopadu 2019PoE -Power ower Ethernet stručně znamená, napájení různých periferií přes datový TP kabel.

V samotném označování je poměrně chaos, protože laik rozlišuje pouze zda má zařízení napájení PoE nebo ne. V praxi však nalezneme napájení přes tak zvané pasivní PoE (vždy se používá v páru - na začátku a na konci vedení), přes PoE definované výrobcem (nestandardizováno - např. firma UBNT, CISCO - musím použit zařízení od stejného výrobce) a tak zvané aktívní PoE definované mezinárodním standardem IEEE 802.3af (PoE) a 802.3at (PoE+)

Níže se budu věnovat pouze aktívnímu PoE.

Mezinárodní standard IEEE 802.3af (označováno také jako aktívní PoE)
Pro tento standard (rok vzniku 2003) se používá napájecí napětí 48 V a max. proudový odběr jednoho přístroje je 400 mA. Norma dělí spotřebiče napájené přes ethernet do tříd 1 až 4 podle požadovaného příkonu. To nás ale nemusí vůbec trápit.
V praxi si napájený přístroj sám dynamicky dohodne s napájecím zařízením, jaké parametry potřebuje. Obecně lze říci, že maximální dodávaný výkon v tomto standardu je od 0,44 do 12,95W. Zdroj energie (Switch, PoE injektor) musí v tomto standardu umět dodat maximálně 15,4W.

Mezinárodní standard IEEE 802.3at (označováno také jako aktívní PoE+)
V září 2005 zahájila pracovní skupina IEEE 802.3at přípravu nového standardu známého jako PoE+, který by umožnil po kroucených párech standardního ethernetového CAT-5 kabelu dodávat výkon až 24W. Zdroj energie (Switch, PoE injektor) musí v tomto standardu umět dodat maximálně 30W. Tento standard je plně kompatibilní se standardem IEEE 802.3af.

Důležitým parametrem je, jaký celkový výkon je schopen zdroj PoE napájení (Switch, PoE injektor) dodat. Na tento údaj si je třeba při výběru zařízení dát pozor.

Samozřejmě, že se uvažuje o dalších standardech typu PoE++ (60 až 100W), ale prozatím nejsou tyto produkty standardizovány a každý výrobce si to dělá tak nějak po svém.